29.01.2019

Голова райдержадміністрації Геннадій Гладенький ініціює створення "саркофагу" для неопізнаних засобів захисту рослин

Голова райдержадміністрації Г. Гладенький ініціює створення "саркофагу" для неопізнаних засобів захисту рослин, які роками накопичувалися на території Лабушненської сільської ради.

Довідково. Ця небезпечна “спадщина” залишилася від діяльності на території Кодимщини колишніх колективних сільськогосподарських підприємств (КСП), які з часом були ліквідовані, майно реалізоване, а вже непотрібні отрутохімікати покинули напризволяще. У результаті на теренах районув утворилось небезпечне звалище, яке існує вже чимало років створює неабияку екологічну проблему для всього району та, навіть, регіону. Адже отруйні речовині - безгосподарні, не перебувають на балансі та не мають якогось конкретного власника. Які саме там отрутохімікати, наскільки вони шкідливі для людей та довкілля, - наразі невідомо. Але всім зрозуміло, що таке “сусідство” - це екологічна “бомба” уповільненої дії, яка поступово, але невпинно отруює повітря, землю та ґрунтові води. Тому протягом 5-ти років зрушити питання намагалися численними зверненнями до голови облдержадміністрації, Департаменту екології та природних ресурсів ОДА, Одеської обласної ради.

Однак наразі в Україні не існує жодного ліцензованого підприємства, яке б займалося утилізацією небезпечних відходів. Тому єдиний вихід у такій ситуації — законсервувати шкідливі речовини створивши навколо них свого роду саркофаг. Проблему можливо вирішити лише спільними зусиллями райдержадміністрації, аграріїв та органів місцевого самоврядування.

Наприкінці тижня з метою напрацювання плану заходів із формування безпечної ландшафтної екології, утилізації відходів, обмеження доступу пересічних громадян до забрудненої території, запобігання проникнення отрутохімікатів у ґрунтові води, в кабінеті голови райдержадміністрації зібралися сільгосптоваровиробники, які готові допомогти у реалізації проекту: ТОВ "Агрофірма "Кодима" (М. Сорочан), ТОВ "Івашківське" (М. Погорілий), ТОВ "Кодимське зерно" (Л. Печерський), СТОВ "Маяк"(В. Олей), ТОВ “Ясні зорі” (Л. Олексіна). На нараді присутні також керівники структурних підрозділів РДА та голова Лабушненської громади Н. Євтодій.

- Це неприпустимо, щоб й надалі хімічні відходи (а їх немало) забруднювали довкілля. Тому моя принципова позиція: на часі кардинально змінити ситуацію на користь екології та жителів Лабушненської територіальної громади, - наголосив очільник району.

За результатами обговорення учасники наради пристали на пропозицію М. Сорочана, який запропонував за більш сприятливих погодних умов зібратися на місці накопичення відходів та розподілити необхідні роботи за конкретними сільгосптоваровиробниками відповідно до їх можливостей та наявної техніки.