08.07.2015

ПРО СУБСИДІЇ У ЗАПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ

Житлові субсидії залишаються одним із найбільш затребуваних видів соціальної допомоги. 
    З 1 травня 2015 року умови надання державної житлової субсидії значно спрощено. 
    Пройшло вже більше як один місяць, з часу введення в дію нових правил надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, отож як запрацювала програма субсидій в нашому районі, та які проблеми та питання виникають при її наданні, про це сьогодні розкаже начальник відділу допомог та соціальних компенсацій С.В.Покиньборода. 
        Як проходить прийом документів на субсидію за новою процедурою та яка кількість мешканців нашого району звернулись за даним видом державної допомоги? 
    Починаючи з січня 2015 року управління соціального захисту населення проводить прийом документів(заяв та декларацій) на субсидії . На сьогоднішній день за призначенням даного виду допомоги до управління  звернулося 1773 мешканці нашого району, із них, 528 осіб за спрощеною процедурою.     Заяву та декларацію на призначення житлової субсидії можна надіслати поштою до управління соціального захисту населення, або подати в управління як особисто так і через уповноважених осіб сільських, селищних рад. 
    В управлінні також діє попередній запис на прийом за телефоном 2-64-91. 
            Який порядок опрацювання заяв та стан призначення субсидії на даний час? 
    П.13 Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (Положення) передбачено, що особа , яка звертається за субсидією подає управлінню лише заяву та декларацію про доходи. Для нарахування субсидій на запити управління праці та соціального захисту населення у п’ятиденний строк з дня його отримання подають відомості про: 
    склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційні організації, сільські, селищні, міські ради; 
    забезпеченості громадян житловою площею та комунальними послугами та вартості послуг в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний та неопалювальний періоди - житлово-комунальні організації та інші надавані послуг. 
     Всі заяви, які надійшли до управління, перевірено спеціалістами на правильність заповнення, та в випадку виявлення неповністю(не правильно) заповнених заяв, повідомлено осіб, щодо необхідності усунення даного порушення. 
    
        Які проблемні питання виникають при наданні субсидії за спрощеною процедурою, можливо є такі на які потрібно звернути увагу наших читачів ? 
     Кількість бажаючих отримати даний вид державної допомоги, в порівняні з минулими роками, є досить високою, а правила надання субсидії з 1 травня є новими, отож звичайно в процесі роботи виникають окремі проблеми, які необхідно вирішувати та усувати, що призводить до утруднення та затягування процесу надання даного виду допомоги нашим громадянам. 
    Так, незважаючи на проведену велику інформаційно-роз’яснювальну роботу по питаннях субсидій, в процесі опрацювання заяв ми вже стикнулись з такими основними проблемами, вирішення яких потребують затрат додаткового часу : 
    - заяви, що надходять від громадян поштою в багатьох випадках заповнені не повністю чи неправильно; 
    при надходженні відповіді на запит від житлово-комунальних організацій з’ясовується, що особові рахунки на види послуг , в домогосподарстві, один з членів якого звертається за субсидією відкриті на різних осіб; 
    склад зареєстрованих осіб домогосподарства не відповідає кількості осіб в житлово-комунальних організаціях та ряд інших. 
    З’ясування та усунення цих неточностей та розбіжностей і впливає на процес надання субсидій та строки прийняття рішень. 
            На який термін призначається субсидія? 
   Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на дванадцять місяців з місяця звернення за її призначенням. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається на календарний рік. При цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.

        Чи можна оформляти субсидію на житлову площу, де людина не зареєстрована, а лише є її власником і проживає там? 


    Житлова субсидія призначається одному з членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг. 
    Якщо одна особа з числа зареєстрованих осіб у житловому приміщенні фактично проживає в іншому житловому приміщенні, то чи можуть призначити субсидію без врахування доходів цієї особи? 
     У разі, коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку, субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на підставі рішень комісій з питань, зокрема, призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг районної адміністрації, та актів обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, зокрема, довідок, що підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці, у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідок про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку). 
        Чи має право на призначення субсидії особа, яка орендує житло? 
    Надається право на оформлення субсидій особам, які не зареєстровані у житловому приміщенні, але орендують житло і оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору найму (оренди) житла. 
      Які доходи  враховуються при призначенні субсидії та чи враховується дохід, отриманий від здачі в оренду земельної частки (паю)?

 З 1 травня 2015 року для призначення житлової субсидії враховуватимуться всі отримані особами, які зареєстровані у житловому приміщенні, доходи за попередній календарний рік без врахування податку з доходів фізичних осіб.
До доходів враховуватимуться: заробітна плата, пенсія, допомога (крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів, дохід, отриманий від здачі в оренду земельної частки (паю) тощо.
      Коли субсидія не призначається? 

    Субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. Важливо! У разі, якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому разі заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі. 

 Яка на Вашу думку, кількість домогосподарств нашого району звернеться за підтримкою держави у вигляді житлових субсидій? 
     Точно сказати не можу, адже це в основному залежатиме від доходу наших громадян, але думаю, що в зв’язку із різким підвищенням ціни на електроенергію кількість одержувачів субсидій буде досить високою. В квітні місяці більше як 11 тис. сімей нашого району надіслано бланки заяв та декларацій на субсидію. Тому звертайтесь за призначенням субсидій в управління соціального захисту населення, або в сільські, селищні ради. 
        Які вже сьогодні можна зробити висновки, щодо ефективності системи житлових субсидій за спрощеною процедурою? 
    Нова система нарахування субсидій в нашому районі, як і в Україні в цілому, запрацювала, хоча і є певні проблеми. Є збої, є черги, є претензії. Але це явище типове на початку будь-яких нововведень , саме зараз іде досить велике навантаження на систему субсидій - аналізуються, вивчаються, усуваються ті питання , які дають збій в даній системі. 
    Всім нашим мешканцям, які звернулись, або будуть звертатись за субсидією необхідно з розумінням поставитись до практичного вирішення даного питання, якщо є на їхню думку, затримка із отриманням результату по субсидіях. 
    В ідеалі, вся процедура від подання заяви до призначення субсидії має тривати менше 20 днів. Однак, через вище перелічені проблеми цей термін на початковій стадії нововведень, може бути довший.